

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 2.475 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 1 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 13.5 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 12 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 2.525 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 7.5 sps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | -0.9 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
Stock: 557
Distributors
pcbx
Unit Price$12.82272
Ext.Price$12.82272
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $12.82272 | $12.82272 |
| 10 | $12.27427 | $122.74270 |
| 25 | $11.25306 | $281.32650 |
| 50 | $10.31681 | $515.84050 |
| 100 | $9.45837 | $945.83700 |
